Co přinesl týden: Více zplodin v Evropě a dražší emisní povolenky

(ilustračný obrázok)

Auditoři Evropského účetního dvora zjistili, že unijní státy hrubě porušují vlastní limity pro kvalitu ovzduší. Snad k redukci zplodin pomůže rostoucí cena emisních povolenek. Ropa naopak zlevňuje. Svět se bojí, že poptávka poklesne kvůli hrozící obchodní válce. V Česku mezitím komise k OKD pokračuje v práci. Máme také nového náměstka ministra průmslu pro energetiku. Stal se jím bývalý ředitel pro regulaci Energetického regulačního úřadu René Neděla.

Emisní povolenky EU ETS zdražují, protože intenzivnější vypouštění emisí je nezbytnou součástí evropského ekonomického růstu posledních let. Například na burze v Lipsku za poslední rok zdražily o čtyři sta procent. Jejich stoupající cena navíc znamená i vyšší účty za elektřinu či plyn.

Nelze se tedy divit, že například polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski žádá intervenci do trhu s povolenkami, ten je trnem v oku i pro firmy. Dle průzkumu ČTK jsou průmyslové podniky přesvědčeny, že EU ETS snižuje jejich konkurenceschopnost. EU se navíc snaží množství povolenek na trhu korigovat, což dále podporuje zdražování. Evropa si tedy musí vzít příklad z USA a snížit emise CO2.

Naopak ropa minulý týden spíše zlevňovala, současné obchodní spory ve světě by totiž dle spekulantů mohly vést k poklesu poptávky. Proti tomu však hovoří odhad IEA, která tvrdí, že světová spotřeba brzy překoná 100 milionů barelů denně.

Mírný růst poptávky očekává i kartel OPEC. Ten spolu s Ruskem vyšší ceny ropy potřebuje, celý tento rok kvůli tomu snižoval produkci. A tato strategie se dle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka podařila, navrhl tedy prohloubit spolupráci. Pro státy kartelu, které jsou na příjmech z ropy více či méně závislé, se však jedná o chůzi po tenkém ledě. Příliš nízkou produkcí totiž ohrožují chod své ekonomiky.

V tuzemsku minulý týden sněmovní komise k OKD vyslechla další svědky. Vyšetřování se však protahuje a poslanci museli prodloužit lhůtu, do kdy musí být známy jeho výsledky. Místo letošního podzimu musíme počkat do jara příštího roku. Naopak kauza solární elektrárny společností Saša-Sun a Zdeněk-Sun je definitivně u konce. Ústavní soud zamítl jejich stížnosti a odsouzení podnikatelé tak definitivně přišli o licenci.

Na závěr dvě pozitivní novinky ze světa technologií: Provozovatel německé přenosové soustavy TenneT spustil pilotní projekt, který si klade za cíl využít nabíjení elektromobilů pro stabilizaci přenosové soustavy. Již hotovou inovaci potom představil Siemens. Jedná se o nové řešení pro vzdálený odečet, sledování a úpravu spotřeby energie skrze cloudovou platformu.

20. 10. 2018 19. 10. 2018

Správy z odvetvia

V Nemecku chcú ponúknuť elektrické dodávky zadarmo

Elektromobily postupne začína ponúkať väčšina veľkých automobiliek, lenže v porovnaní s autami so spaľovacím motorom je ich cena ešte stále vysoká.  
 • 19. 10. 2018
 • 14:26

Do emisnej pasce spadol aj Opel

Volkswagen nemusí byť jediná automobilka, ktorá používala sporné metódy na plnenie emisných noriem. Nemecká automobilka Opel v rukách francúzskeho koncernu PSA musí do…
 • 19. 10. 2018
 • 14:26

Prieskum: Slováci veria jadrovej energii

Až 70 % Slovákov považuje jadrové elektrárne za bezpečné, čo je najvyššia hodnota za ostatných 10 rokov.
 • 19. 10. 2018
 • 12:00

Na búranie chladiacich veží a evidenciu jadrových materiálov si posvietili aj zahraniční inšpektori. V spoločnosti JAVYS, a. s., nenašli žiadne nedostatky.

Búranie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach trvalo presne 272 pracovných dní, a to od 2. októbra 2017 do 1. októbra 2018. Posledný kus štvrtej…
 • 19. 10. 2018
 • 11:00

Lacnejšie už bolo. Ceny plynu a elektriny majú konštantne rásť

Ceny energií pre spotrebiteľov aj podnikateľov čaká pomerne veľký nárast. Nebude síce jednorazový, ceny budú konštantne rásť, tvrdí odborník.
 • 19. 10. 2018
 • 10:29

Pasívne domy sú u nás hudba budúcnosti

Ekológia, vízia do budúcnosti, zdravé prostredie pre život a tiež extrémne nízka cena za energie. Taká je stručná charakteristika pasívnych alebo nulových domov. Ak sa s…
 • 19. 10. 2018
 • 00:29

Gates pomôže aj nám. So zelenou dopravou

Podpora čistých energií, pomoc s rozbehnutím Slovenskej batériovej aliancie, ale i asistencia pri postupnom odchode od uhlia. Aj týmto účelom má slúžiť nový európsky fond…
 • 19. 10. 2018
 • 00:29

Plynovod na Balkán môže posilniť pozíciu Slovenska ako tranzitnej krajiny

Eastring je plynovod, ktorý by mal potenciálne odstrániť najväčší problém Balkánu, to znamená chýbajúci prístup na spotové trhy západnej Európy.
 • 18. 10. 2018
 • 22:34

Rusko podľa Putina použije jadrové zbrane len na odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že Rusko použije svoje jadrové zbrane jedine ako odpoveď na blížiaci sa raketový útok. A agresori podľa neho "jednoducho…
 • 18. 10. 2018
 • 17:28

Súboj o Irak alebo ako USA vypiekli s nemeckým Siemensom

Nádej nemeckého priemyselného konglomerátu Siemens na veľkú zákazku v Iraku zmarila administratíva prezidenta Donalda Trumpa, ktorá intervenovala za domáceho rivala General…
 • 18. 10. 2018
 • 17:28

staršie novinky