Preskúmajte všetky služby z energetického sektora, ktoré ponúka platforma ENERGY-HUB

Co přinesl týden: Více zplodin v Evropě a dražší emisní povolenky

(ilustračný obrázok)

Auditoři Evropského účetního dvora zjistili, že unijní státy hrubě porušují vlastní limity pro kvalitu ovzduší. Snad k redukci zplodin pomůže rostoucí cena emisních povolenek. Ropa naopak zlevňuje. Svět se bojí, že poptávka poklesne kvůli hrozící obchodní válce. V Česku mezitím komise k OKD pokračuje v práci. Máme také nového náměstka ministra průmslu pro energetiku. Stal se jím bývalý ředitel pro regulaci Energetického regulačního úřadu René Neděla.

Emisní povolenky EU ETS zdražují, protože intenzivnější vypouštění emisí je nezbytnou součástí evropského ekonomického růstu posledních let. Například na burze v Lipsku za poslední rok zdražily o čtyři sta procent. Jejich stoupající cena navíc znamená i vyšší účty za elektřinu či plyn.

Nelze se tedy divit, že například polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski žádá intervenci do trhu s povolenkami, ten je trnem v oku i pro firmy. Dle průzkumu ČTK jsou průmyslové podniky přesvědčeny, že EU ETS snižuje jejich konkurenceschopnost. EU se navíc snaží množství povolenek na trhu korigovat, což dále podporuje zdražování. Evropa si tedy musí vzít příklad z USA a snížit emise CO2.

Naopak ropa minulý týden spíše zlevňovala, současné obchodní spory ve světě by totiž dle spekulantů mohly vést k poklesu poptávky. Proti tomu však hovoří odhad IEA, která tvrdí, že světová spotřeba brzy překoná 100 milionů barelů denně.

Mírný růst poptávky očekává i kartel OPEC. Ten spolu s Ruskem vyšší ceny ropy potřebuje, celý tento rok kvůli tomu snižoval produkci. A tato strategie se dle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka podařila, navrhl tedy prohloubit spolupráci. Pro státy kartelu, které jsou na příjmech z ropy více či méně závislé, se však jedná o chůzi po tenkém ledě. Příliš nízkou produkcí totiž ohrožují chod své ekonomiky.

V tuzemsku minulý týden sněmovní komise k OKD vyslechla další svědky. Vyšetřování se však protahuje a poslanci museli prodloužit lhůtu, do kdy musí být známy jeho výsledky. Místo letošního podzimu musíme počkat do jara příštího roku. Naopak kauza solární elektrárny společností Saša-Sun a Zdeněk-Sun je definitivně u konce. Ústavní soud zamítl jejich stížnosti a odsouzení podnikatelé tak definitivně přišli o licenci.

Na závěr dvě pozitivní novinky ze světa technologií: Provozovatel německé přenosové soustavy TenneT spustil pilotní projekt, který si klade za cíl využít nabíjení elektromobilů pro stabilizaci přenosové soustavy. Již hotovou inovaci potom představil Siemens. Jedná se o nové řešení pro vzdálený odečet, sledování a úpravu spotřeby energie skrze cloudovou platformu.

16. 01. 2019 15. 01. 2019

Správy z odvetvia

Najväčší kalifornský dodávateľ elektriny smeruje k bankrotu, položili ho požiare

Najväčší kalifornský dodávateľ elektrickej energie Pacific Gaz & Electric (PG&E) v pondelok požiadal súd o ochranu pred veriteľmi. Obáva sa, že majetok firmy nestačí na…
 • 15. 01. 2019
 • 16:30

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (december 2018)

V advokátskej kancelárii POLÁČEK & PARTNERS sledujú zmeny v energetickej legislatíve.
 • 15. 01. 2019
 • 14:01

Slovensko potrebuje výrobu elektromobilov, ak chce zostať v špičke

Slovensko opäť dosiahlo rekordný rok vo výrobe automobilov a automobilový priemysel je na vrchole. O pár môže byť všetko inak, pretože v oblasti výroby elektromobilov nám…
 • 15. 01. 2019
 • 13:51

Svet bude potrebovať viac energie

Podľa OECD je nutné hľadať inovatívne spôsoby získavania energie, jej výroby, distribúcie a skladovania.
 • 15. 01. 2019
 • 12:55

Žijú v extrémoch a vyrábajú elektrinu. Vedci našli špeciálne baktérie

Niektoré baktérie nedýchajú kyslík. Hlboko v baniach, na dne jazier či vo vašich črevách. Na svete je niekoľko miest, kde je ťažké dýchať - je v nich totiž málo kyslíku.  
 • 15. 01. 2019
 • 12:48

EÚ v roku 2019: Ukáže sa cena boja proti plastom a emisiám

Na základe novej európskej legislatívy sa členské štáty vrátane Slovenska púšťajú do zápasu so špinavým ovzduším, plastovým odpadom a emisiami skleníkových plynov. Ten budú…
 • 15. 01. 2019
 • 10:50

NAFTA investovala do spoľahlivej a bezpečnej prevádzky

Prevádzkovateľ podzemných zásobníkov plynu bol aktívny aj na západe Ukrajiny.
 • 15. 01. 2019
 • 10:35

Rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie môžu získať štátnu dotáciu

Vláda chce viac motivovať k výstavbe nízkoenergetických rodinných domov, kritici podporu vnímajú ako pomoc pre domácnosti s vyššími príjmami.
 • 15. 01. 2019
 • 07:00

Nemecká CDU o Nord Streame 2: Nenechajte sa zastrašiť od USA

Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v pondelok oznámila, že spoločnosti pracujúce na projekte plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2)…
 • 14. 01. 2019
 • 23:32

EasyJet chce do roku 2030 lietať na elektrinu. Elektrické lietadlá majú byť lacnejšie

Britská aerolinka spolupracuje pri vývoji nových lietadiel s americkým startupom. Malé elektrické lietadlo majú testovať už v tomto roku.
 • 14. 01. 2019
 • 22:00

staršie novinky